Maslinarstvo

U Visu se, uz vinogradarstvo, sve više razvija maslinarstvo.
Dana 23.04.2010., kod mene, u Brgujcu održan je sastanak Inicijativnog odbora za osnivanje Udruge maslinara i uljara otoka Visa. Sastanku su prisustvovali Ivo Vojković, Tonći Vojković, Miro Vojković, Davor Vojković, Vinko Sviličić, Jakov Peribonio, Ivo Brajčić, Matej Petrić i Tomislav Ilić. Iz opravdanih razloga nisu prisustvovali Toni Vojković, Teo Vojković, Mate Gracin, Edi Vojković, Milivoj Radoslavić, Žarko Borčić i Joško Bogdanović. Već iz velikog broja članova inicijativnog odbora vidljivo je da je ideja o organiziranju udruge pala na plodno tlo i da je za očekivati da će uspjeti  prvi korak u organiziranju maslinara.
Cilj udruge je poticanje i unapređenje uzgoja maslina i proizvodnje proizvoda od maslina, edukacija maslinara, proizvodnja ekstra djevičanskog maslinovog ulja, zaštita znaka proizvoda, i oznake izvornosti i geografskog podrijetla.
Razmatran je Nacrt statuta udruge te je dogovoreno da radna grupa Vinko Sviličić, Ivo Vojković i Željko Vojković izradi prijedlog statuta i izvrši pripreme za osnivačku skupštinu te je dogovoreno da se prije sazivanja skupštine ponovno sazove Inicijativni odbor radi konačne odluke o statutu i sazivanju skupštine.

Dana 12.06.2010. godine osnovana je Udruga maslinara i uljara otoka Visa sa sjedištem u Podstražju. Osim maslinara osnivačkoj skupštini prisustvovao je gradonačelnik Grada Visa Ivo Radica, dogradonačelnik Grada Komiže Vicko Mardešić, direktor PZ "Podšpilje" Srećko Roki i Jurica Fadić iz Hrvatskog zavoda za poljoprivredu.
Za predsjednika udruge izabran je Željko Vojković, za dopredsjednika Vinko Sviličić, a za tajnika Edi Vojković. Uz njih u Upravni odbor izabrani su Toni Vojković i Ivo Vojković.
U Nadzorni odbor izabrani su Vicko Mardešić (predsjednik), Jakov Peribonio i Tonći Vojković.

Dana 16.07.2010. godine sa početkom u 20,30 sati u Komiži u prostoru PZ "Komiža" održati će se manifestacija Vino Visa na kojoj će se moći degustirati viška vina i maslinovo ulje.  Manifestaciju organizira Udruga vinogradara i vinara Visa, a po prvi put pridružiti će se i Udruga maslinara i uljara otoka Visa.
Link: Slobodna Dalmacija je popratila manifestaciju

Danas 30.07.2010. godine Služba za opću upravu, Ispostava Vis, donijela je Rješenje kojim se odobrava upis Udruge maslinara i uljara otoka Visa u Registar udruge Republike Hrvatske.

Dana 03.08.2010. godine u Rukavcu, ispred konobe Dalmatino, sa početkom u 20,30 sati održati će se druga većer manifestacije Vino Visa gdje će, osim vinara, nastupiti i maslinari prezentirajući viško ekstra djevičansko maslinovo ulje.

Dana 26.08.2010. u Visu, na Kutu, početkom u 20,30 sati održati će zadnja, četvrta večer, manifestacije Vino Visa.

Od 01-03.09.2010. u Visu održati će se predavanje o pristupnim fondovima Europske unije. Prvo predavanje održati će se 01.09.2010. g. u gradskoj viječnici Grada Visa sa početkom u 18 sati pa se pozivaju svi poljoprivrednici da prisustvuju predavanjima.

Dana 29.01.2011. g. u Podstražju, u masliniku Željka Vojkovića, održati će se prezentacija strojeva za maslinarstvo poduzeća Makarac.

Utvrđen je slab let moljca, pa u svibnju 2011. nema potrebe za zaštitom protiv njih.



Dana 25.05.2011. godine u Podstražju, sa početkom u 19 sati održati će se skupština Udruge maslinara i uljara otoka Visa.

Let muhe 2011.g.:

Očitanje od 27. lipnja:
Lokacija Podstražje - 52
Lokacija Zlopolje - 12
Lokacija Podhumlje - 30
Lokacija Komiža - 15



Očitanje od 04. srpnja:
Lokacija Podstražje - 29 (22 M + 7 Ž)
Lokacija Zlopolje - 9 (7 M + 2 Ž)
Lokacija Podhumlje - 7 (4 M + 3 Ž)
Lokacija Komiža - 10 (10 M + 0 Ž)



Očitanje od 11. srpnja:


Lokacija Podstražje - 18 (9 M + 9 Ž)
Lokacija Zlopolje - 20 (15 M + 5 Ž)
Lokacija Podhumlje - 5 (4 M + 1 Ž)
Lokacija Komiža - 6 (3 M + 3 Ž)

Očitanje od 19. srpnja:
Lokacija Podstražje - 10 (5 M + 5 Ž)
Lokacija Podhumlje - 0
Lokacija Zlopolje - 2 (2 M + 0 Ž)
Lokacija Podhumlje - 4 (2 M + 2 Ž)
Lokacija Komiža - 2 (2 M + 0 Ž)

Očitanje od 26. srpnja:
Lokacija Podstražje - 4 (3 M + 1 Ž)
Lokacija Zlopolje - 0
Lokacija Podhumlje - 0
Lokacija Komiža - 0

Očitanje od 02. kolovoza:
Lokacija Podstražje - 4 (4 M + 0 Ž)
Lokacija Zlopolje - 0
Lokacija Podhumlje - 0
Lokacija Komiža - 0

Očitanje 30. kolovoza:
Lokacija Podstražje - 3 (3 M + 0 Ž)
Lokacija Zlopolje - 11 (6 M + 5 Ž)
Lokacija Podhumlje - 10 (6 M + 4 Ž)
Lokacija Komiža - 35 (28 M + 7 Ž)

Očitanje 06. rujna:
Lokacija Podstražje - 4 (4 M + 0 Ž)
Lokacija Zlopolje - 8 (7 M + 1 Ž)
Lokacija Podhumlje - 7 (4 M + 3 Ž)
Lokacija Komiža - 11 (6 M + 5 Ž)



Očitanje 13. rujna:

Lokacija Podstražje - 2 (2 M + 0 Ž)
Lokacija Zlopolje - 7 (5 M + 2 Ž)
Lokacija Podhumlje - 7 (5 M + 2 Ž)
Lokacija Komiža - 7 (4 M + 3 Ž)



KOPIRANO SA PORTALA SLOBODNE DALMACIJE24.10.2011. | 09:16
ZBOG DUGOTRAJNE SUŠE, BERBA I PRERADA MASLINA POČELE RANIJE

Počela berba na Braču i Visu: maslina je manje, ali ulje je visoke kvalitete

Na Braču je počela berba maslina, a prve količine maslinova ulja potekle su u pogonima uljara u Supetru, Postirama i Selcima. Tako je trend rane berbe i prerade maslina nastavljen i ove godine.

Ono što ohrabruje jest da radman dobivenoga maslinova ulja iznosi od 15 pa čak do 20 posto, što je mnoge iznenadilo s obzirom da je godina bila iznimno sušna. Istodobno su prve analize pokazale da je ulje visoke kakvoće jer sadrži malo kiselina. Proizvedeno ulje malo je gorče, ali će tijekom vremena ta gorčina nestati. Ima onih koji će zbog toga ubrane masline više dana držati u vodi, ali i onih koji se tome žestoke protive.

– Nema šanse da svoje masline držim u vodi. Moje ulje je visokokvalitetno, punim ga u boce od 0,75 litara i sve količine prodam bez problema. Doduše, urod mi je osjetno lošiji od lanjskoga, ali je kvaliteta zadržana – pojasnio jeVojmir Cvitanić, jedan od najpoznatijih bolskih maslinara, koji je među prvima u supetarskoj uljari braće Arnerić preradio ovogodišnji urod. 
Stipe Restović iz Milne donio je u Supetar na preradu 650 kilograma maslina, a kući više od 120 litara ulja, što znači da radman proizvedenog ulja iznosi 18 posto.

– Moram priznati da se ne sjećam ovakvog dobrog radmana. Skoro mi je pofalilo kanti jer se nisam nadao tolikoj količini ulja. 
Brali smo masline na periferiji maslinika, dakle s nešto lošijih stabala, što znači da se možemo nadati još boljem radmanu – kazao je Stipe Restović dok je mjerio svoje kante do vrha napunjene uljem.

Ma, kakva voda!

 Nitko ne želi prognozirati koliko će se ove godine na Braču ubrati maslina. Zbog dugotrajne suše svaka je prognoza nezahvalna. Ipak, mnogi smatraju da maslinu treba ubrati što prije, jer ako stignu kiše, njezini plodovi napunit će se vodom, a od toga nema koristi. 

Maslina je, naime, pokupila u svojim plodovima ulje i taj je proces završen.
Zanimljivo je spomenuti da će najveće količine maslinina ploda biti pobrane do poslije blagdana Svih svetih, dakle početkom studenoga, dok je prije petnaestak godina berba maslina tek tada počinjala.

Za svaki kilogram prerađenih maslina Bračani će, kao i lani, plaćati jednu kunu, dok se otkup ulja vrši po cijeni od 40 do 42 kune za kilogram. 
Brač je, s više od pola milijuna stabala obrađenih maslina i još tolikim brojem zapuštenih, bez premca najmaslinarskiji kraj u Hrvatskoj. Dominantna sorta je bila i ostala oblica, koja je zastupljena s 80 posto. Pratnja su joj levantinka i lastovka.

Napad svrdlaša

 S radom je počela i uljara Poljoprivredne zadruge u Podšpilju, jedina uljara na otoku Visu. Za razliku od prošle godine, kada je na Visu ubrano gotovo 26 vagona maslina, ovogodišnji će urod, prema riječima Željka Vojkovića, predsjednika Udruge maslinara i uljara otoka Visa, biti prepolovljen, a neki maslinari neće ni imati što ubrati. Slično tvrdi i dipl. ing. Jurica Fadić, djelatnik Hrvatske poljoprivredne komore za otok Vis.

– Dva su razloga za to, katastrofalna suša i napad maslinova svrdlaša – kaže Vojković, te nastavlja: 

– Maslinov svrdlaš se na Visu ove godine prvi put pojavio kao značajan štetnik, a maslinari uglavnom nisu zaštitili masline krajem lipnja i početkom srpnja, kad je napad bio najjači. Na sreću, let prve i druge generacije maslinove muhe bio je neznatan, pa se zbog sve ranijeg branja maslina ne očekuje veća šteta ni od treće generacije ove muhe. 
MASLINE_BERBA1-121010
Goran Šebelic / CROPIX                              
Udruga maslinara i uljara otoka Visa i Hrvatska poljoprivredna komora zajednički su, na četiri lokacije, organizirali praćenje leta maslinove muhe i maslinova moljca.

Dobra je vijest da su masline pune ulja te je radman dobivenog maslinova ulja izniman i kreće se od 5 do 5,30 kilograma za litru ulja, a kod nekih i manje od pet kilograma za litru. 
IVICA RADIĆ I BOGOLJUB MITRAKOVIĆ

Lovke postavljene 26.06. 2012 MUHE
Očitanje od 06. srpnja:

Lokacija Podstražje – 12 (12 M)

Lokacija Zlopolje – 2 (2 M)
Lokacija Podhumlje – 5 (5 M)
Lokacija Dračevo polje – 29 (28 M + 1 Ž)
Očitanje od 13. srpnja:
Lokacija Podstražje – 5 (4 M + 1 Ž)
Lokacija Zlopolje – 3 (2 M + 1 Ž)
Lokacija Podhumlje – 10 (9 M + 1 Ž)
Lokacija Dračevo polje – 15 (10 M + 5 Ž)


Na lokacijama Podstražje (Vojković Željko - 138031) i Zlopolje (Fadić Dobrila - 138389) postavljene su ploče sa feromonom dobivenim iz Zavoda za zaštitu bilja i oba maslinika su u sustavu integrirane proizvodnje.

Na lokacijama Podhumlje (Sviličić Vicko - 137847) i Dračevo polje (Stefanović Marija - 137157) korišten je feromon dobiven iz PSS i oba maslinika su u sustavu ekološke proizvodnje.
PS. Tu i tamo još nalazim uboda svrdlaša ali ni približno kao prošle godine