Selo
LASTOVO - OTOK PREKRASNE TIŠINE i BAŠTINE III
LASTOVO ( SELO )
Zbog gusara su se lastovci nastanili unutar otoka u „Selo“, kao i višani u Velo Selo (Podselje). Kad su došli ,neprijatelji, "katalani", lastovčane je, kaže legenda, spasila njihova zaštitnica, pa se gusarska flota potopila, a preživjeli se vratili u Korčulu. Višani su imali manje sreće, "katalani" su došli do Velog Sela, a nakon toga su višani shvatili da je svejedno da li su u unutrašnjosti otoka ili na obali, pa su se spustili na more i nastanili na lokalitetu koji se danas skupnim imenom zove grad Vis. Lastovo (Selo) još uvijek je na svom mjestu, gdje se formirala jedinstvena terasasta struktura. Vis se pak rasuo po zaljevu sv. Jurja i stvorio, također jedinstveni „lungo mare“. Nije svako zlo za zlo, kaže narodna poslovica.
Lastovo je u novijoj povijesti dosta dugo bilo pod jednim gospodarom – talijanima (1918. – 1943. ) i ta se prisutnost vidi u arhitekturi, ranije spominjano naselje Ubli na obali, i vojno upravni centar u samom Selu.
Još nekoliko detalja Vis – Lastovo. U Lastovu je vrlo lijepa „loža“ uz crkvu, kao u mnogim dalmatinskim mjestima, a na Visu je nema. Po meni je trebala biti negdje oko sv. Ciprijana na Kutu (da li je bila ?). Lastovo ima i „Knežev dvor“ , kuću u kojoj je odsjedao dubrovački knez pri posjetu Lastovu (u sklopu Dubrovačke Republike). Originalna kuća je porušena , a na njenom mjestu je elegantna barokna građevina, danas uređena kao mjesto za kulturna događanja.
U novijoj povijesti rješavanja „znakova prošlosti“, višani su svojim herojima iz NOB-a „odnijeli glave“ (kažem odnijeli, jer se priča da su negdje sklonjene), a lastovci su mirno, uz zgrade iz talijanskog perioda, ostavili i spomenik iz NOB-ea. Nek' se nađu !
Boško Budisavljević
Anatomija otoka
"Knežev dvor"
spomenik NOB-u
Loža
Nema komentara:
Objavi komentar