četvrtak, 27. svibnja 2010.

Jahte u Brgujcu odnosno visoki turizam Visa


Svake godine u Brgujcu sidre sve veće i ljepše jahte. Ovu sezonu otvorila je mega jahta Panorama (na fotki), grčke zastave, duga 53 metara i koja prima do 50 gostiju, a ima 16 članova posade.
Prošle godine sidrila je jahta Jo (na slajdu Brgujac) koja prima 10-12 putnika, a najam za sedam dana iznosi 210 000 eura. U Brgujcu zadržala se 24 sata. Ako je jahta imala 12 gostiju to znači da je njihov gost platio 2.500 eura da bi jedan dan bio u Brgujcu.
Umjesto da pokušamo u Vis dovesti takve goste mi prostornim planom u valu lijevo i u valu desno od Brgujca planiramo izgradnju turističkih objekata sa max. 750 postelja i otvaramo vrata masovnom turizmu. Istina, mimo volje višana.
Znam, lako je govoriti da hoćemo gosta visoko platežne moći, a meni je prvom problem iznajmiti apartmane više od 60 dana. Međutim, Vis je jednostavno takav da ne trpi masovni turizam i to treba poštivati. Za visoki turizam treba krvavo raditi i za to treba visoko stručnog znanja. To traži složne glave i promišljeno postupanje, a osnovni preduvjet je drugačije prostorno planiranje. Definitivno, masovni turizam neće nam ništa dobro donijeti i sigurno je da takav turizam i gosti kao oni iz jahte JO i/ili Panorame ne idu zajedno.
Prostor je ono najljepše i najbolje (neka se viške i komiške ne ljute) što imamo i to moramo pametno iskoristiti.

utorak, 25. svibnja 2010.

Prvi ovogodišnji turisti u Brgujcu

Već nekoliko godina turističku sezonu u Brgujcu otvaraju, moji dragi gosti iz Njemačke, gospođa Annemarie i gospodin Hans Christian Dose.

nedjelja, 23. svibnja 2010.

Posjećenost bloga

Blog je za dva mjeseca (od kada pratim statistiku) imao 1.272 posjete iz 121 grada i 23 države. Mislim da je to za ovaj blog star svega tri mjeseca, u moru svega i svačega na internetu, iznenađujuće veliki broj posjeta.
To obvezuje pa ću i dalje na isti način. Za primjetiti je da je svaka četvrta posjeta iz inozemstva pa kako su to očito višani iz dijaspore potruditi ću se dati malo više općih informacija, iako to Nikola Kežić sjajno radi na svom blogu ISSA-Vis-Kut.

subota, 22. svibnja 2010.

Grad Vis i Prostorni plan SD županije


Gradonačelnik i gradski vijećnici Grada Visa predložili su izmjene i dopune Prostornog plana Splitsko-dalmatinske županije na način da se iz njega brišu ugostiteljsko-turističke zone u Zaravničima i Zaglavu ukupnog max. kapaciteta od 700 ležaja.
Kao kompezacija predlaže se planiranje nove turističke zone u Rukavcu max. 350 ležaja.
Na prvi pogled reklo bi se da je ovaj prijedlog bolji od postojećeg. Sa max. 750 ležaja došlo se do 350 ležaja, a sačuvana je i najljepša pjeskovita plaža. Po meni je i najvažnija poruka da neće proći oni koji jeftino kupuju poljoprivredno zemljište da bi ga na silu pretvorili u građevinsko.
A sad, da li je nova zona na dobroj poziciji i da li je previše ležaja neznam, ali će vrijeme i detaljnije analize pokazati da li je predloženo dobro. Predlažu se upola manji kapaciteti, a uostalom negdje se i grad mora razvijati.
Iako je čitava koncepija prihvaćanja Prostornog plana Grada Visa po standardima iz županijskog plana pogrešna, ovo je u takvoj situaciji jedini mogući ispravni iskorak.
Sumnjam da će se ova vlast koja štiti neoliberalni kapitalizam i tajkune odjednom promijeniti. Prijedlog će se, možda, usvojiti jedino ako je sa političke scene otišao onaj koji je štitio ove koji su na silu, radi svog interesa, od Visa željeli napraviti otok masovnog turizma. Ali dobro, sad je Županija na potezu.
Da li se radi samo o bacanju magle pokazati će vrijeme, a za sada palac gore gradskoj vlasti.

nedjelja, 16. svibnja 2010.

Krizma u Gradu Visu


Biskup Slobodan Štambuk jučer je u župnoj crkvi Gospe od Spilica podijelio sakrament krizme mladima Visa, a danas će ga udijeliti u Komiži.

četvrtak, 13. svibnja 2010.

"Vinogradar" d.d. Vis


Prof. dr. Ljiljana Vidučić, pročelnica katedre financija Ekonomskog fakulteta u Splitu kaže (u Slobodnoj Dalmaciji od 30.04.2010.) da u svijetu stečaji traju, u pravilu, mjesec dana.
A stečaj "Vinogradara" traje već osam godina. Ma jesu ovi stranci glupi, stečaj im traje mjesec dana, al nije bolje da traje osam godina i da toliko godina primaš plaču ko stečajni upravitelj i ništa ne radiš?
Prošle godine nisu ni pobrali kuč, jer da se ne isplati. A što se to kod nas isplati proizvoditi? Ništa. Al znam neke kojima se isplati proizvoditi kuč. Talijanima. Oni ne samo da poberu kuč, već gle čuda, od njega prave vino i prodaju. Ma kome? A bome hrvatima, onima istima kojima se ne isplati brati grožđe, a kamoli od njega praviti vino, flaširati ga , transportirati preko Jadrana i još zaraditi. U trgovinama ga možete naći pod imenom trbljan.
I sad čekaju da "Vinogradara" kupi Todorić. Todorić? Ajde dobro, kad već nema pameti kod naših vinara da ga zajednički preuzmu onda je i Agrokor dobar. Oni imaju vinarije pa će valjda nastaviti sa proizvodnjom vina.
Ali naš stečajni upravitelj ima bolji plan, posjeći lozu i prodati je kao ogrjev, kao što vidite iz fotografije.
Kad uđemo u EU onda će odmah stupiti na snagu zabrana sadnje novih nasada vinove loze. Što imaš imaš, možeš obnavljati, ali više nema sadnje loze tamo gdje je nije bilo po ulasku u EU. Za sada se nezna da li će važiti stanje na 31.12.2010. g. ili će se još moći uračunati i posađeno u 2011. godini. Koliko je zenuta situacija razvidno je i po tome što će se površine koje su pripremljene za sadnju loze voditi kao oranice, ako se ne posadi loza, i na njima se poslije neće moći saditi novi nasadi loze. Odnosno sankcije su takve da se neće isplatiti.
I sad, kad ovi na Velo polju potuku lozu hoćemo li prijaviti EU da je tamo loza i kasnije riskirati kaznu ili ćemo navesti istinu.
Ako navedemo istinu onda nema nove sadnje loze. I što ćemo onda? Kažu stariji da se nekad na Visu sadila pšenica. Sve mi se ćini da će agilni tajnik obrtnika Velimir Mratinić morati, kroz poljoprivredni prsten, na brzinu smisliti kako da na Vis dovuće kakav kombaj. Da neka Slavonija, ima da Vis bude žitarica Europe.

nedjelja, 9. svibnja 2010.

HPD "Hum" Vis


Hrvatsko planinarsko društvo "Hum" Vis otvorilo je planinarsku kuću na brdu sv. Andrija (267 m). Planinarsku kuću blagoslovio je don Paulin Bjažević, a lipo su pivale "Gusarice" i "Liket". Štimung su dizali planinari društva Lisce Sevnica iz Slovenije, Mosora i pripadnici Službe gorskog spašavanja. Svaka čast viškim planinarima i njihovom predsjedniku Željku Arnautoviću, kao i Gradu Visu koji je kuću dao društvu na korištenje, Gradu Komiži koje je pomoglo, kao i svim brojnim obrtnicima koji su besplatno pomagali uređenju kuće. Baš lipo.

utorak, 4. svibnja 2010.

ARKOD je neupotrebljiv za otok Vis?


Jučer sam pisao o ARKOD-u, a danas sam i utvrdio, na uzorku naselja Podstražje, da je ARKOD, za sada, neupotrebljiv za Vis. Jednostavno avio slika i digitalna katastarska karta za Vis se ne poklapaju. Razlika je oko 300 metara.
Baš me zanima da li je posao oko identifikacije parcela plaćen, kad će se navedeno ispraviti i na čiji trošak.
Nadam se da ispravak neće ići na trošak poreznih obveznika, a Ministarstvo poljoprivrede moglo je na web stranici barem jednom crticom naznačititi netočnosti.

ponedjeljak, 3. svibnja 2010.

ARKOD - otok Vis


ARKOD je državni sustav identifikacije zemljišnih parcela, odnosno evidencija uporabe poljoprivrednog zemljišta. Najjednostavnije rečeno, identifikacija se vrši temeljem avio snimki i digitalnih katastarskih karata, te se točno može utvrditi poljoprivredna kultura i zemljište koje poljoprivredna gospodarstva prijavljuju radi poticaja. AKORD je preduvjet za dobivanje poticaja po ulasku u Europsku uniju.
Ja sam svoje maslinike i vinograde pronašao, ali čestice zemlje ne odgovaraju onima iz mog katastarskog prijepisa niti zemljišnoknjižnog izvatka. Na prvi pogled, reklo bi se da se radi o starim, neažuriranim katastarskim česticama zemlje. U svakom slučaju, morati ću utvrditi o ćemu se točno tu radi, jer postoji i vjerojatnost da su to oznake za koje neznam što predstavljaju.

subota, 1. svibnja 2010.

Praznik rada, a gdje su nestala poduzeća Otoka Visa?

Međunarodni je praznik rada. Solidirajući se sa sindikatima koji su odlučili protestirati, umjesto proslave, ni ja neću o proslavama.
U Hrvatskoj trenutno oko 80 000 tisuća radnika ne prima plaću, 60% zaposlenih prima plaću manju od prosjećne, a 320 000 je nezaposlenih. Dio tih neslavnih brojki otpada i na naš otok.

Što je sve otišlo u vrtlogu privatizacije i nesposobnosti tzv. menadžera ili još ranije direktora?

U Gradu Visu više nema konfekcije, propala je "Jugoplastika" i njeni nasljednici. U Gradu Komiži je, još ranije od toga, propao onaj dio "Jugoplastike" koji je proizvodio, na daleko čuvenu, "komišku pasaru". U Komiži, nekad pojmu ribarstva i riboproizvođače industrije, više nema ni jedne od brojnih tvornica ribljih konzervi. Strojevi zadnje tvornica konzervi "Neptun" prodati su tame negdje, bog zna gdje, u Srbiji. Dalmu, nekad najjaču trgovinu, uspješno su uništili Kutle i njegovi poslušnici.
A što imamo? Po jedan hotel u Visu i Komiži, koji dišu na škrgama, "Vinogradara" koji je, pitaj boga koliko, u stečaju, tri poljoprivredne zadruge koje slave svaki dan što su žive i što još? Nešto otočana rade u trgovinama, gradskoj i državnoj upravi, ima nešto ribara, vinara i maslinara i to je sve.
Da, stoji ona što južnije to tužnije, i sad ti čestitaj nekome Praznik rada.