ponedjeljak, 29. listopada 2012.

Crkve u Gradu Visu


Suzana Tomić Jakić je u facebook grupi: Klub obožavatelja Visa i viškog jazika objavila kratki prikaz o crkvama Grada Visa pa ga u potpunosti prenosim:

"CRKVICA SV. JURAJ
Sagrađena je vjerojatno u XIV st. na poluotočiću pri ulazu u Višku luku koja se po njoj prozvala Luka sv. Jurja. Zapuštena je i ne služi obredu, pa u njoj nema umjetnina, a i pročelje joj je kasnije preinačeno s novijim vratima između dva prozora. Uz nju su sredinom XV st. živjeli pustinjaci franjevačkog reda.
CRKVICA GOSPA OD SPILICE
Župska crkva sred Viške Luke nazvana je po prirodnim udubinama koje su sličile špiljama na zemljištu njene izgradnje koje je bratimima darovao Frano de Pelegrinis, vjerojatno u osvitu XVI st. Crkva je s vremenom dobila današnji oblik u kojemu se prepliču gotika, renesansa i barok, pa svojim postepenim proširenjem jasno odaje porast pučanstva, a i blagostanja na otoku u XVII i XVIII st, jednako kao " Mustir " i " Gusarica " u Komiži, a sv. Marija u Poselju.
Crkvena unutrašnjost je podijeljena u tri lađe širokim polukružnim lukovima na zidanim stubovima. Tim je postignuto jedinstvo prostora osvijetljenog dugim i uskim prozorima romaničko-gotičkog izgleda.
CRKVA I SAMOSTAN SV. JEROLIMA
Po drevnom običaju svog reda franjevci-konvetualci sazidali su i na najljepšem položaju Viške luke svoju crkvu i samostan, posvećan dalmatinskom zaštitniku sv. Jerolimu, početkom XVI stoljeća. Vanjština crkve pokazuje renesansni oblik tog vremena.
Samostan je dobio neobični, svinuti i djelomično polukružni oblik jer je sagrađen na svodovima i vanjskom zidu gledališta rimskog kazališta, koji su sa svojim zidnim polustupovima vidljivi u samostanskom podrumima i na njegovom sjevernom vanjskom zidu. Njegovoj inače neizrazitoj zgradi s malim, kasnije zazidanim čelijskim prozorima, koja nema ni klaustra s uobičajenim svodovima, ni samostanskog rasporeda, nadodane su terase i zvonik renesansno-baroknog izgleda.
Iskorištavanje ruševina rimskog kazališta, obuhvaćanje što šireg vrtnog prostora i cilj da crkva bude pristupačna i lađama s mora uvjetovali su neobičnu udaljenost između crkve i samostana sa zvonikom.
CRKVA SV. CIPRIJAN I JUSTINA
U istočnom dijelu Viške luke u predjelu Kut uzdižu se među zbijenim kućama nad visokim i slikovitim stepeništem kasnobarokna crkva i zvonik sv. Ciprijana i Justine. To stepenište s crkvom na malom trgu između kuća izrazita je barokna zamisao, iako je kasnije sagrađeno, te podsjeća u malom obliku na veliko stepenište isusovačke crkve u Dubrovniku. Na tom mjestu bila je početkom XV stoljeća sagrađena ranije, vjerojatno gotička crkvica koja je u toku vremena pregrađivana. Dijelovi joj se sa zazidanim otvorom gotičkog prozora vide u stražnjem dijelu današnje crkve koja je podignuta 1742. godine.
Dobročinitelji braća Fioretti i nadstojnici crkve Vidali i Jakša imali su u XVII i XVIII stoljeću u Kutu svoje kuće, pa su stoga i zaslužni za nadogradnju ove crkve.
Ova crkva je pripadala bratovštini u kojoj su hrvatsko-viški plemići bili u većini. U rujnu 1706. godine pokopan je u ovoj crkvi i Aleksandar Gazarović, javni bilježnik i pisac dvaju pregleda povijesti Hvara, koji su ostali u rukopisu. U njemu su se združile obitelji dvaju hrvatskih pjesnika Marka Marulića i Marina Gazarovića, čiji je on bio unuk.
CRKVA SV. DUH
U zapadnom dijelu Viške luke, koji se po njoj prozvao s malim trgom imenom "Duh" sagrađena je crkva sv. Duha u drugoj polovici XVII ili prvih godina XVIII stoljeća, ali je još uvijek prema srednjovjekovnom pravilu okrenuta prema zapadu. Graditelji ove crkve nisu mogli zbog skučenih privrednih prilika u toku XVII-XVIII stoljeća prihvatiti razvijene tlocrte i raskošne oblike baroka, već su ukrasne motive tog stila preplitali sa srednjovjekovnim i umetali ih u jednostavne zidove."

četvrtak, 25. listopada 2012.

Poticaji po prodanoj litri maslinovog ulja


Poticaj za prodano djevičansko ili ekstra djevičansko maslinovo ulja iznosi 10 kuna po litri. Uvjeti su: da se ulje prodaje uz izdavanje računa, da se prodala minimalna ukupna količina od 50 litara, te da uljara izda potvrdu da se radi o djevičanskom ili ekstra djevičanskom ulju. 
PZ Podšpilje nije imalo uređaj za mjerenje kvalitete ulja, pa viški maslinari nisu mogli ostvarivati predmetni poticaj. Udruga maslinara i uljara otoka Visa, uz pomoć Hrvatske poljoprivredne komore, gradova Visa i Komiže, kupila je uređaj za mjerenje kvalitete, te ga je posudila PZ Podšpilju. Zainteresiranim maslinarima, PZ Podšpilje uzimati će uzorke maslinovog ulja i izdavati potvrdu o kvaliteti ulja.

subota, 20. listopada 2012.

Regata Luka Vis 2012.


Večeras je viški porat pun jedrilica. U petak je startala 68. Viška regata krstaša. U plovu od Splita do Visa prva je bila jedrilica Shining  sa skiperom Željkom Perovićem.
Danas se jedrilo u trokut unutar viške luke. U grupi 1 najbrža je bila jedrilica Paikea skipera Roberta Žmikića, a u grupi 2 jedrilica Megaenergija skipera Uroša Žvana.
Večeras je bilo proglašenje pobjednika, večera i nastup klape Liket. sutra je druga etapa od Visa do Splita.




utorak, 16. listopada 2012.

Proteklo uje

Proteklo je prvo ovogodišnje viško maslinovo ulje. Danas je poljoprivredna zadruga "Podšpilje" pustila u probni rad uljaru. Nakon dugotrajne suše, u zadnje vrijeme stalno kiši, pa su masline pune vode. Danas su prosječno na 8 kg ploda dale litru ulja. Ove su godine masline izuzetno urodile, ali randman će biti najvjerojatniji slabiji od prošlogodišnjeg. 

petak, 12. listopada 2012.

Boris Čargo: Issa-grčki grad na Jadranu, povijesni okvir


Na seminaru: "Uvod u anatomiju otoka", snimio sam dio predavanja Borisa Čarge pod nazivom: "Issa-grčki grad u Jadranu, povijesni okvir". Snimljeni dio odnosi se na razdoblje od osnivanja Isse do osnivanja isejskih kolonija. Sva predavanja snimao je CARNet, te ih možete naći na njihovoj web stranici.

četvrtak, 11. listopada 2012.

Turizam u rujnu


U rujnu sam napisao post komentirajući kako je kratka turistička sezona. Od Turističke zajednice Grada Visa dobio sam podatke za rujan 2012. Zabilježeno je 38% noćenja više nego 2011. godine. Odličan rezultat, ali podaci ukazuju da sam u pravu kad upozoravam na kratku turističku sezonu.
Ukupan broj postelja je cca 2200, a bilježi se 2.454 dolazaka gostiju. Da su svi došli istog dana svi bi bili primljeni, bez problema našlo bi se 250 pomoćnih postelja. Zabilježeno je 15.204 noćenja, pa je u rujnu popunjenost bila manja od sedam dana.
Osnov uspješnosti rada u turizmu je popunjenosti kapaciteta, a sve ostale statistike samo pokazuje trendove. 

srijeda, 10. listopada 2012.

Novi direktor "Gradine" d.o.o. Vis


Ovog je ljeta Ante Klarić slavio trideset godina što je na čelu "Gradine" d.o.o., predstavljajući se najdugovječnijim direktorom nekog komunalnog poduzeća. Od 15.10.2012. godine novi direktor "Gradine" je Mate Ivčević.

utorak, 9. listopada 2012.

TZ Grada Visa -turistička sezona I-IX 2012.



Od Turističke zajednice Grada Visa dobio sam statističke podatke o dolasku/ noćenju turista za razdoblje I-IX mjesec 2012. godine, pa ću Vam prepisati dio važnijih podataka.
Ukupno je u prvih devet mjeseci zabilježeno 17.308 dolazaka gostiju, koji su imali 115.839 noćenja, te je zabilježen rast noćenja i dolazaka od po 12%. Jahtaši nisu uključeni u navedene brojke.
Strani turisti u ukupnom broju noćenja sudjeluju sa 77%. Bilježi se po 6% manje noćenja talijana, slovenaca i rusa. Zabilježen je porast od 20% noćenja nijemaca, 98% čeha, 15% britanaca, 20% poljaka, 10% austrijanaca itd.

ponedjeljak, 8. listopada 2012.

Malcolm Scott Hardy-Velika Britanja i Vis: Rat na Jadranu 1805.-1815.


U sklopu seminara "Uvod u anatomiju otoka", Malcolm Scott Hardy, engleski povjesničar, predstavio je svoju knjigu: Velika Britanija i Vis: Rat na Jadranu 1805.-1815. Autor posebno obrađuje nazočnost engleza na Visu na temelju dokumenata iz zapisa britanske uprave na Visu. U knjizi se nalaze brojne ilustracije iz tog vremena.

Ispod gornje ilustracije piše: "Pogled na luku sv. Jurja iz blok Williama Innesa Pococka. Linijski brod u luci je vjerojatno Eagle, na kojem je Poccock služio kao potporučnik. (Nacionalni pomorski muzej London)."

nedjelja, 7. listopada 2012.

Postrojavanje viških lovaca


Danas u Podšpilju, viški lovci imali su svoje tradicionalno postrojavanje, prije nastupajuće lovne sezone. 
Lov počinje 14.10.2012. Lovcima su podijeljene lovačke iskaznice, te su upoznati sa pravilima ponašanja  tijekom lova. Predsjednik LD "Vis" Vinko Zanki upozorio je lovce na oprez, jer u isto vrijeme kad počinje lovačka sezona počinje i berba maslina.

subota, 6. listopada 2012.

Seminar programa Europske unije: Kultura 2007.-2013.


Sinoć je u gradu Visu, VERN, u organizaciji udruge Lavurat za poja, Martina Borovac Pečarević, Ministarstvo kulture, održala predavanje o programu Europske unije: Kultura 2007.-2013.
Tri su osnovna cilja Programa:
1. Promicanje transnacionalne mobilnosti kulturnih djelatnika
2. Potpora transnacionalnoj mobilnosti kulturno-umjetničkih djela i proizvoda
3. Promicanje međukulturnog dijaloga
Na seminaru su dati podaci o načinu pristupanju Programu, te su prisutni upoznati sa novim programom: Kreativna Europa za razdoblje 2014.-2020.
Svi potrebni podaci mogu se dobiti na stranici Službe za kulturnu točku.

petak, 5. listopada 2012.

"Nova Issa"-prikaz studentskih radova


Jutros je prikazom studentskih radova završena radionica "Nova Issa". Studenti su raspoređeni u šest timova na način da članovi tima dolaze iz raznih fakulteta. Zadaci timova bili su:
1. Kakvu intervenciju predvidjeti na lokalitetu Isse i Visu općenito, a koja se može realizirati u 15 dana s vrlo ograničenim sredstvima.
2. Kakvu intervenciju izvesti na lokalitetu Isse da se od lipnja 2013. može uvrstiti u turističku ponudu.
3. Skice za trajnu namjenu lokaliteta Isse i intervencije na ostalom dijelu grada Visa s tim u vezi.

Iznenađujuće je  kako su timovi, iako članovi pojedinog tima dolaze iz raznih zemalja i kultura, izradili kompaktne projekte. Bilo je puno novih ideja, svježih zamisli, koje će biti razvidne iz slajdova, koji će se za koji dan objaviti na web stranica Anatomije otoka.
Mentori studentima bili su prof.Tadej Glažar iz Ljubljane, prof. Neno Kezić iz Splita, doc. Tin Sven Franić iz Zagreba i prof. Darko Radović.



Par fotki sa radionice i za kraj zajednička fotografija.



četvrtak, 4. listopada 2012.

Kazuyo Sejima u Visu


Večeras je Visu predavanje održala Kazuyo Sejima, jedna od vodećih svjetskih arhitektica. Sejima je predstavila svoje radove, a moji laički dojmovi:
1. Osnovni moj dojam o objektima je prozračnost
2. Linija njenih objekata slijedi liniju prirode.
3. Zgrade su u potpunosti uklopljene u okoliš.
4. U izgradnji koristi materijal kojim su izgrađene okolne tradicionalne zgrade, ali i najmodernije materijale kojima poput zrcala naglašava i reflektira okolinu.

Njeni projekti su pravi primjer odgovorne arhitekture. Fascinantno!


Viški lovci u radnoj akciji


Viški su lovci aktivni i izvan lovne sezone. Tijekom ljeta, vrijedno su se brinuli da su pojilice pune vode. Na taj način čuvaju biološku raznolikost, jer na pojilice osim fazana dolaze i sve druge životinje, kojima su one jedini izvor vode.

Lovci su obvezni održavati zapuštene poljoprivredne putove. Tako smo nekidan ja, Matko Petrić, Ivo Brajčić i lovnik Ivica Bralić proširili put od Vošćica do Fortice.


Na vrhu Fotice fotografija za uspomenu, a sa nje puca fenomenalan pogled, te se ponekad može vidjeti Italija, Monte Gargano.

srijeda, 3. listopada 2012.

Radionica "Nova Issa" - najava predavanja


U srijedu u 12h, VERN Vis,  redoviti prof. Emil Šverko sa splitske arhitekture održat će predavanje  "koje bi trebalo studente senzibilizirati da demistificiraju stvarnost i počnu razmišljati apstraktno".

Prof. Davisi Boontharm sa School of Architecture and Building Deakin University, Australia, održat će predavanje istog dana u 16.0 h, VERN' Vis.

U četvrtak dolazi slavna japanska arhitektica Kazuyo Sejima, dobitnica Pritzikerove nagrade za arhitekturu (arhitektonski Nobel), bila je selektorica Venecijanskog bienala. Između mnogih projekata realizira grandiozni projekt Louvre - Lens, pandan Guggenheim Bilbao.

Arhitektica Sejima posebno se bavi problematikom otoka i njihovom revitalizacijom u Japanu, a zanimljivo je da njeno prezime znači "otok". Održati će predavanje na radionici "Nova Issa", u 17.30h.

utorak, 2. listopada 2012.

Radionica "Nova Issa"


STUDENTI RADIONICE "NOVA ISSA" POČINJU S KONKRETNIM RADOM


U ugodnim prostorima - učuonicama VERN'a Vis radionica teče. Studentske grupe su odabrane metodom da sa svakog fakulteta bude po jedan student. Tako smo dobili šest grupa u kojima je po jedan student s ljubljanskog, zagrebačkog, splitskog, Keio univerziteta i Tokyo univerziteta.

Nakon toga mentori su se predstavili studentima, prof.Tadej Glažar iz Ljubljane, prof. Neno Kezić iz Splita, doc. Tin Sven Franić iz Zagreba, dok prof. Darka Radovića nije bilo zbog obaveza u Splitu, ali su ga studenti već upoznali tokom simpozija.

Voditelj tima "Anatomija otoka", Boško Budisavljević, predstavio je studentima zadatke radionice.

1. Prvi zadatak – kakvu intervenciju predvidjeti na lokalitetu Isse i Visu općenito koja se može realizirati u 15 dana s vrlo ograničenim sredstvima.
(prezentacija zadatka mentorima u utorak 2.10. u 15.30h )
2. Drugi zadatak – Kakvu intervenciju izvesti na lokalitetu Isse da se od lipnja 2013. može uvrstiti u turističku ponudu.
(prezentacija zadatka mentorima u srijedu 3.10. u 12.50 h )
3. Treći zadatak – skice za trajnu namjenu lokaliteta Isse i intervencije na ostalom dijelu grada Visa s tim u vezi
(prezentacija zadatka mentorima u petak 5.10. u 10.00 h javna prezentacija )

Javna prezentacija studentskih radova (sva tri zadatka) biti će u petak, 5.10.h u VERNU Vis.

RADIONICA - DRUGO PREDAVANJE

Prof. Neno Kezić sa splitskog fakulteta održati će danas u 12.0 h u učionici VERN'a predavanje pod naslovom
„Autentičnost vs Disneyland“. Predavanje je na engleskom jeziku.

Biografiju prof. Nene Kezića kao i ostale informacije o mentorima, predavačima i događajima tokom radionice mogu se naći na ovoj web stranici www.amatomija-otoka.com

ponedjeljak, 1. listopada 2012.

Jematva


Jematva završava, bijelo se odavno ubralo, a i berba plavca malog ide prema svom kraju. Godina je bila čudna. Na nekim područjima vinogradi su se dva puta smrzli, a potom je ljeti tri mjeseca trajala suša. Sve je to loza izdržala i u cijelosti godina neće biti loša.
Ja sam zadovoljan. Ubrao sam cca 12 kvintala bijelog grožđa (kuc) sladora od 19 i cca dva kvintala crnog (plavac mali) sladora 21 grad.