četvrtak, 28. lipnja 2012.

Viško ljeto 2012.g.


Turistička zajednica Grada Visa izradila je program Viškog ljeta za 2012.g. Program je bogat i svatko bi mogao naći nešto za pogledati.

ponedjeljak, 25. lipnja 2012.

FKK Velika Svitnja


Plaža Velika Svitnja je legalna nudistička plaža, pa prije nego nudisti dođu evo fotke, gostima Visa na znanje.

petak, 22. lipnja 2012.

"Merdijani" - Vis (otok s blagom)


U najnovijem broju časopisa Merdijani središnja tema je otok Vis. Svoje viđenje otoka Visa, sa podnaslovom otok s blagom, dao je naš poznati putopisac Davor Rostuhar. Na naslovnoj stranici je plaža Stiniva, koju je iz aviona snimio Davor Rostuhar, autor i drugih fotografija koje prate tekst. Fotografirao je i brončanu glavu božice Artemide, koja je jedna od najznačajnijih umjetnina iz razdoblja antike na našim prostorima. 

srijeda, 20. lipnja 2012.

Predstavljanje IPARD programa u Komiži


Sinoć, u Komiži, predstavljeni su IPARD programi, u organizaciji Javne ustanove "RERA", Splitsko dalmatinske županije, koju je predstavljala Jelena Kurtović. IPARD programe predstavljao je Kristijan Mavrek, vlasnik konzultatske tvrtke KAJA CONSULTING. 
Predavanje je bilo stručno i informativno. Ali da li će višani koristi mjere iz programa IPARD? Uvjeren sam da neće ili će ih biti izuzetno malo. Naime, kod svih povlaćenja novca iz europskih fondova novac dolazi na kraju, kad je projekt već završen. I odlazi u zatvaranje kreditnih linija. Osiromašenom Visu novac treba na početku, a ne na kraju. Trebaju nam inicijalna sredstva. 
Poseban problem su propisani uvjeti da bi se uopće pristupilo sredstvima fondova. Propise donosi naša administracija, a ona kao da ne živi u ovoj državi. 
Godišnje, hrvatska može povući iz IPARD programa oko 35 miliona eura, ali joj uspijeva povući samo polovicu iznosa. Ulaskom u EU sredstva se povećavaju na 400 miliona eura. Da bi povukli ta sredstva trebali bi imati projekte teške 800 miliona eura ( bez PDV). Nismo u stanju povući 35 miliona eura, pa je teško zamisliti da ćemo, na ovakvom stanju ne organiziranosti države, povući 400 miliona eura.

utorak, 19. lipnja 2012.

Kultura parkiranja


Večeras se u Komiži, Galerija Mardešić, održavao sastanak na temu IPARD programa, ali se u zgradu jedva moglo ući, radi parkiranih vozila.

subota, 16. lipnja 2012.

Na izbore idem samo sa laburistima


Za godinu dana su izborni za lokalnu (područnu) samoupravu. Na Visu već su se počeli spremati za izbore. Neki, pokušavajući povećati svoj potonuli rejting, obmanjuju građane govoreći da sam i ja sa njima na listi. Šipak.
Hrvatski laburisti - Stranka rada raste u čitavoj Hrvatskoj, pa tako i na Visu. Po svim anketama premoćno smo treća stranka u državi i što je bitnije samo mi imamo stalni rast potpore građana. U Gradu Visu smo pred osnivanje ogranka laburista. I na slijedećim izborima, kao i na prošlim, mogu biti samo na listi laburista. Ako me predlože i izaberu. I kod nas nema postavljanja na listu, već se kandidati biraju na tajnim izborima.
U Gradu Visu, proveli smo akciju "Pitajte vladu", prikupili desetak pitanja građana, a o daljnjem postupku sa prikupljenim pitanjima možete pročitati na našoj web stranici.

petak, 15. lipnja 2012.

Let maslinovog moljca


Jurica Fadić postavio je lovke za ulov maslinovog moljca, a ovo su rezultati:
Lovke postavljene 08. svibnja:
15.05. Zlopolje 0
Podstražje 2
22.05. Zlopolje 0
Podstražje 0
29.05. Zlopolje 2
Podstražje 7
05.06. Zlopolje 14
Podstražje 53
12.06. Zlopolje 103
Podstražje 35


Na snazi je upozorenje o tretiranju maslina protiv druge generacije moljca.

četvrtak, 14. lipnja 2012.

m/y Natori i Lady Joy


Kako se turistička sezona približava, sve veći broj jahti sidri oko Visa. Ovogodišnja prva veća jahta koja sidri u Brgujcu je m/y Natori. Prima do deset gostiju, a cijena najma je 130.000-150.000 eura tjedno.

Dan poslije eto i Lady Joy, cijena najma za tjedan je 225.000 do 250.000 dolara.  

ponedjeljak, 11. lipnja 2012.

Od boljitka, preko pohlepe, do katastrofe



OD BOLJITKA, PREKO POHLEPE, DO KATASTROFE
(ili kako nastaje kriza)

Negdje, netko ima nešto što vrijedi i vrijedi sve više. I to bi primjećeno. I drugi bi to. Radi povećane potražnje, vrijednost toga raste.
Rast vrijednosti privuće pozornost hijena. I one bi to, čija vrijednost raste. Nije bitno što je to, glavno im je da vrijednost toga raste. Prateći hijene, pohlepni otkrivaju to što ima rastuću vrijednost. Što je više pohlepnih, vrijednost raste, a onoga je sve manje raspoloživog. Za njima ide gomila računajući: što je dobro pohlepnima dobro je i njima. Njihova očekivanja stalnog rasta vrijednosti potiće daljni rast cijena. Gomila trlja ruke u očekivanju ekstra zarade. Što je veća gomila, njihov entuzijazam i očekivanja zarada su sve veće. Gomila se ubrzano širi poput koncentričnih krugova u vodi. A onoga je sve manje, te mu vrijednost buja. Pohlepnima se cijedi pjena sa ustiju i sve više ih je.
Što je gomila i pohlepnih sve više, raste i domišljatost hijena kako stvoriti što više onog što svi traže. Stvaranje toga, dolazi se do granica mogućeg stvaranja novog. A potražnja raste i sa njome povećava se vrijednost.
Hijene ruše granice i stvaraju surogate, virtualne nadomjestke. Virtualno nećega, što je nekad davno bilo nešto, ima sve više i sve je pristupačnije. Sve veća gomila potiće hijene na stvaranja sve veće gomile virtualnog smeća.
Hijene profit od prodaje virtualnog smeća spremaju u čarape ili u nešto drugo što nije virtualno.
Jednom, netko iz gomile zaželi opitati to što navodno ima i rukom zagrabi u virtualnu prazninu. Taj netko brže bolje proda virtualnu prazninu, koju su hijene već ranije prodale, nastavljajući profitirati kreditrajući gomilu koja ju je nastavila kupovati. 
Vijest da se radi o smeću širi se brzinom svjetlosti. Svi navale prodavati, a što ih je više vrijednost smeća je sve manja. Što je vrijednost manja, sve ih više ne može vraćati kredite, koji su podizali za kupovinu virtualnog. Tada stiže ovrha, a hijene se namiruju iz konkretnog nečeg, što je bio zalog za kupnju ničega. Gomila propada, a hijenama stiže sve veći profit na račun njihove propasti.
Što je veća gomila propalih to je sve više i nenaplativih kredita, jer su hijene ponesene dobitkom davale kredite i kad nije bilo sigurne naplate. I tada stupa na scenu odnarođena državna vlast koja hijenama nepokrivene kredite pokriva iz proračuna. Na štetu svih, država daje hijenama. Da bi ih namirila vladajući vrše radikalne rezove i uvode mjere štednje na štetu svih nas. Nevini, koji nisu krivi za krizu, trpe.
Hijene ostvaruje ekstra profit i kreće dalje njušiti imali gdje nešto što vrijedi i vrijedi sve više. 

nedjelja, 10. lipnja 2012.

petak, 8. lipnja 2012.

Važno! Obavijest maslinarima!


Hrvatska poljoprivredna savjetodavna služba, Ispostava Vis izdala je slijedeću obavijest:

Na opažačkim punktovima otoka Visa bilježi se značajan ulov leptira maslinina moljca (Prays oleae), pa je potrebno zaštitu usmjeriti protiv 2. generacije koja napada plod.
Preporučujemo uporabu jednog od insekticidnih pripravaka na osnovi dimetoata (Rogor 40, Chromgor 40, Zagor ili Calinogor) u fazi kada je veličina ploda 3 - 4 mm.
Pripravke koristiti sukladno preporuci proizvođača.

08.06.2012.                                                                                                    Jurica Fadić 

utorak, 5. lipnja 2012.

Mjesni odbori



Gradovi Vis i Komiža rijetki su gradovi u Hrvatskoj bez mjesnih odbora. Koliko mi je poznato, Grad Vis nema čak ni odluke o mjesnim odborima. Grad Komiža je nekad imala mjesni odbor Podšpilje, ali od zadnjih izbora nema ni mjesnog odbora u Podšpilju.
Mještani Podstražja, Milne, Brgujca i Rukavca prikupili su potpise građana predlažući gradu Visu da pristupi formiranju mjesnog odbora, koji bi obuhvatio područje jugoistoka otoka Visa. Nadam se da će gradska vlast prihvatiti inicijativu i za godinu dana, kad su lokalni izbori, raspisati i izbore za mjesne odbore. Inicijativu treba podržati, jer su mjesni odbori najbliži neposrednom odlučivanju građana.

subota, 2. lipnja 2012.

Analiza turistička sezona 2011. godine


Na moju zamolbu, Turistički ured Grada Visa dostavio mi je analizu turističke sezone 2011. godine, pa objavljujem dio zaprimljenih podataka:
"Prema službenim statističkim podacima o ostvarenim dolascima i noćenjima turista na području Grada Visa a vezano za naplatu boravišne pristojbe u 2011.g. je na području Grada Visa ostvareno 16.082 dolazaka i 105.277 noćenja turista, što je usporedivo sa službenim podacima za 2010. pad broja dolazaka od 5 % i pad broja ukupnih noćenja od također 5 %.
Smještajni kapaciteti grada Visa tijekom 2011. g. su iznosili ukupno 2193 kreveta od toga kako slijedi:
- privatni smještaj u domaćinstvima 1595 kreveta
- smještaj obrti i firme 276 kreveta
- hoteli 322 kreveta
Smještajni kapacitet grada Visa tijekom 2010 g. su iznosili 2165 ukupno kreveta. Znači da je u usporedbi s prošlom godinom broj smještajnih kapaciteta porastao za 28 kreveta ili u postocima 1,3 %.Hotelska kuća Vis d.d sudjeluje sa 20,42 % u ukupnom prometu ostvarenih noćenja U ovoj sezoni je ostvario pad u broju dolazaka od 17 % , dok je pad u broju noćenja iznosio 15 %. U takvim okolnostima, odnosno uzimajući u obzir činjenicu da je subjekt koji ostvaruje petinu ukupnog prometa u gradu ostvario tako drastičan pad noćenja i dolazaka ni ukupni rezultati nisu mogli ostvariti pozitivan rezultat, odnosno ostali izajmljivači nisu mogli nadoknaditi minus koji je ostvarila hotelska kuća Vis d.d.
Neke od rezultata treba promatrati i u kontekstu prošle godine tako da kod spominjanja noćenja domaćih turista u 2011. godini koji su ostvarili pad broja dolazaka od 16 % i pad broja noćenja od 15 % ne treba zanemariti podatak da su u 2010. godini ostvarili porast broja dolazaka od 19 % , i porast broja noćenja od 16 %. Možemo zaključiti da domaći gosti ostvaruju i najveći pad u strukturi gostiju u 2011. prvenstveno zbog ekonomije koja je još u recesiji i ne daje znakove bitnijeg oporavka zbog čega domaćim gostima putni troškovi do Visa čine veliki financijski izdatak. Strani gosti su ostvarili isti broj dolazaka, a u noćenjima pad od 2% .
Privatni smještaj sudjeluje sa 77,81 % u ukupnom prometu ostvarenih noćenja . U ovoj sezoni privatni smještaj je ostvario porast u broju dolazaka od 2% i pad u broju noćenja u istom postotku."



petak, 1. lipnja 2012.

Natječaji za zakup prostora na jugoistoku otoka Visa

Grad Vis objavio je natječaje za davanje u zakup poslovnih prostora lociranih na jugoistoku otoka Visa i to:
Potkop Brgujac - Podstraže, natječaj objavljen 30.05.2012., a rok za ponude je 15 dana od dana objave oglasa.
Trgovina u Podstražju, natječaj objavljen 21.05.2012., a rok za ponude je 15 dana od dana objave oglasa.
Prostor u Rukavcu, plato kod ex "Fabrike" za kioske ili štandove, oglas objavljen 29.05.2012., a rok za ponude je 8 dana.