subota, 30. rujna 2017.

Prošarale masline



U Podstražju, prošarale su masline. Na otoku se ne očekuje dobar urod, jer ima područja na kojima je slabo rodila. Suša je uzela danak, pa su plodovi ostali mali na mjestima gdje nije bilo navodnjavanja.



Krajem slijedeće sedmice, servisirati će se uljara PZ Podšpilje, a potom ćemo se dogovoriti o početku rada uljare.


Moje su masline sasvim solidno rodile, što je već postala normalna pojava. Držim se pravila da je lako imati maslina kad svugdje rode, ali da su uspješni maslinari oni koji imaju solidan urod i kad je loša maslinarska godina. Treba slušati struku, poštivati preporuke proizvođače zaštitnih sredstava, analizirati zemlju i učiti od onih koji više znaju. 

četvrtak, 28. rujna 2017.

Posjećenost bloga


Google brojač posjeta izbrojao je 500.000 tisuća posjeta ovom blogu. U početku nisam  koristio brojač, a nakon što sam uvidio da su neki drugi brojači nepouzdani i da broje kretanje unutar bloga prešao sam na google. Brojka je okrugla, pa je vrijedna da se zabilježi.
Drago mi je da sam Vam zanimljiv i potruditi ću se da tako ostane i dalje. Uvijek neovisan.
"Ako ne sudjelujete u sukobu između moćnih i nemoćnih, zapravo pomažete moćne." Paulo Freire

ponedjeljak, 25. rujna 2017.

Luka Vis i kruzeri


Luka Vis je deseta luka među najposjećenijim  morskim lukama lukama za strane brodove, na kružnim putovanjima u razdoblju siječanj - srpanj 2017. U tom razdoblju kruzeri su uplovili u luku Vis 16 puta. Najviše posjeta imala je luka Dubrovnik (267), luka Split (107) i luka Korčula (69 posjeta). Izvor: Državni zavod za statistiku
Kruzer koji uplovi u luku Vis je manji od trajekta i ne može se usporediti po broju putnika sa onima koji uplove u Dubrovnik. Mislim da je to dobro, ali ne bi bilo loše da dođe češće ili da ostane duže.

nedjelja, 24. rujna 2017.

Bluesman Mike Francis u Komiži


Muzika, blues, povezuje ljude. Pisao sam o blues festivalu u Trilju, objavio na Twitteru i nakon razmijenjenih tweetova susreo sam se sa britanskim bluzerom Mike Francis u Komiži. Naime, Mike Francis je već dolazio na otok Vis, pa je tako i prije par godina svirao u ex Paradajz lost u Visu.

subota, 23. rujna 2017.

Oznake kvalitete EU


U okviru konferencije koju je u Komiži organizirao Tonino Picula, održana je radionica: Europske oznake kvalitete - potencijali otočnih proizvoda. Radionicu je vodila Ana Marušić Lisac, direktorica certifikacijske kuće Biotechnicon. 
Proizvođači oznakom kvalitete štite ime koje se može koristiti isključivo na proizvode koji poštuju specifikaciju koju su sami sastavili da bi jamčili kvalitetu proizvoda.
Tri su oznake EU kvalitete: Zaštićena oznaka izvornosti, Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla i Zajamčeno tradicionalni specijalitet. Hrvatska ima 23 proizvoda koji su u raznoj fazi zaštite.
Zaštićena oznaka izvornosti odnosi se na poljoprivredne i prehrambene proizvode koje se proizvelo, preradilo i pripremilo na jasno određenom zemljopisnom području koristeći tehnologiju i znanje specifične tom istom području. Hrvatska na europskoj razini ima osam proizvoda koji su zaštićena tom oznakom: Istarski pršut, Ogulinski kiseli kupus, Ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres, Neretvanska mandarina, Šoltansko maslinovo ulje, Paška janjetina, Korčulansko maslinovo ulje i Krčko maslinovo ulje, 
Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla odnosi se na poljoprivredne i prehrambene proizvode koji su jasno i tijesno povezani s određenim zemljopisnim područjem u kojem se odvija najmanje jedna od faza u proizvodnji, preradi i pripremi proizvoda. Hrvatska ima na europskoj razini tom oznakom zaštićena sedam proizvoda: Dalmatinski pršut, Drniški pršut, Lički krumpir, Poljički soparnik, Baranjski kulen, Krčki pršut i Zagorski puran.
Zajamčeno tradicionalni specijalitet nije povezan sa zemljopisnim područjem, te ova oznaka naglašava tradicionalni karakter proizvoda bilo u njegovom sastavu ili načinu proizvodnje,


petak, 22. rujna 2017.

Aktivni otoci-rješenja za europsku održivost (Komiža)



Tonino Picula, potpredsjednik Međuskupine Europskog parlamenta zadužen za otoke, pokrenuo je međunarodni projekt izrade modela upravljanja vodom na europskim otocima. Projekt obuhvaća osam otoka: po dva iz Francuske, Grčke, Irske i iz Hrvatske: Vis i Lastovo. Koristeći iskustva otoka pokušati će se naći modeli upravljanja vodom.
Središnja konferencija odvijala se danas u Komiži, u hotelu Biševo. Od 22 do 25. rujna odvijati će se radionice na kojima sudjeluju predstavnici svih osam otoka.


Tonino Picula istaknuo je da je ovo projekt koji u prvi plan ističe otočane, koji umjesto da budu samo korisnici rješenja sa kopna postaju predvodnici. Iskustava sa osam otoka mogla bi postati primjer drugim otocima kako koristiti vodu.


Tonka Ivčević, gradonačelnica Grada Komiže i Ivo Radica, gradonačelnik Grada Visa, održali su pozdravne govore.



Tajana Huzak, pomoćnica ministrice regionalnog razvoja i EU fondova upoznala je prisutne da je u tijeku postupak donošenja novog Zakona o otocima.


Na konferenciji sudjeluje Christian Pleijel, sa Kraljevskog instituta za tehnologiju iz Stockholma.


Europsku federaciju malih otoka predstavljao je Martin O'Mealoid.


Darko Jardas, direktor Regionalne energetske agencije Kvarner, upoznao je kako otoci Susak i Unije postaju energetski i vodno (deslanizatori) neovisni od kopna. Ana Marušić govorila je o europskim oznakama kvalitete.

srijeda, 20. rujna 2017.

Stela šećerašica


Stela, koja je veseli lovački pas, već je neko vrijeme bila bezvoljna. U ponedjeljak odveo sam je u Split u veterinarsku ordinaciju Raunig, na Bačvicama. Napravili su joj ultrazvuk i kompletnu pretragu krvi. Utvrđeno je da ima diabetes, šećer joj je bio 21,7. Nakon injekcije inzulina šećer je pao na 13, a jučer ujutro je imala 17. Danas sam joj prvi put samostalno izmjerio šećer i dao inzulin, jer je jutros imala šećer 18. Opće stanje puno joj se poboljšalo.
Šećer se kod psa prepozna po tome što puno pije, mokri. što je bezvoljan i teško se kreće, te često dobije mrenu.

nedjelja, 17. rujna 2017.

Konferencija o očuvanju vode na otocima u Komiži

Kruševica


Zastupnik Tonino Picula, koji se u Europskom parlamentu bavi otocima, a ujedno je i potpredsjednik Međuskupine Europskog parlamenta zadužen za otoke, pozva na konferenciju u sklopu međunarodnog projekta „Water Saving Challenge", koji je zastupnik pokrenuo. Taj projekt okuplja osam otoka iz četiri europske države: Francuske, Grčke, Hrvatske i Irske te cilja pridonijeti rješavanju problema nestašice vode kroz promicanje inovativnih tehnologija i politika štednje vode. Cilj je uštedjeti vodu i novac našim otocima, a predvodnici u Hrvatskoj bit će Vis i Lastovo. 
Otok Vis bit će domaćin središnje konferencije koja će se održati 22. rujna od 9h, u Hotelu Biševo u Komiži, gdje će biti predstavljeni prvi rezultati terenskog istraživanja. U sklopu konferencije organizira se radionica i konzultacije o zaštiti autohtonih hrvatskih proizvoda na razini Europske unije, koje će voditi direktorica certifikacijske kuće Biotechnicon, Ana Marušić Lisac. 


Za radionicu možete se prijaviti do četvrtka na: mediji@toninopicula.com

subota, 16. rujna 2017.

Prva hidro preša u Podstražju


OPG Ivana Vojkovića kupilo je prvu hidro prešu za grožđe u Podstražju. Preša radi pomoću pritiska vode i zato se i naziva vodna preša ili hidro preša. Danas je u Vošćicama ubrao bijelo grožđe i preradio ga novom prešom. I "mali" vinari ako žele napredovati moraju ulagati u nove tehnologije.

petak, 15. rujna 2017.

Prikaz uplovljenja brodova u luku Vis



Gradina Vis d.o.o. i ove godine bilježi izvrsne rezultate uplovljavanja nautičkih i putničkih brodova u luku Vis i sveukupno ima više uplovljavanja u odnosu na 2016. godinu.

2016.godina

2017. godina

Godine 2016., do kraja kolovoza, bilo 11 338 uplovljavanja, a u istom razdoblju 2017. godine bilo je 12 073 uplovljavanja.

četvrtak, 14. rujna 2017.

Luka Sv. Jurja


Jutros oko 8 sati luka Sv. Jurja bila je puna jedrilica, a.....


...a oko 11 sati već su jedrilice odjedrile na sve strane svijeta.

subota, 9. rujna 2017.

Turizam otoka Visa u srpnju 2017.


Tijekom srpnja 2017. u Komiži je bilo 10 % više dolazaka i 5,3 % više noćenja u odnosu na srpanj 2016. godine. Povećanje se zasniva na većem broju dolazaka stranih gostiju, dok su dolasci domaćih gostiju na nivou prošle godine.
Tijekom srpnja 2017. u gradu Visu bilo je 8,6 % više dolazaka, a 0,8 % više noćenja gostiju.
Izvor: Državni zavod za statistiku.

petak, 8. rujna 2017.

Blagdan Male Gospe u Podšpilju


Na blagdan Male Gospe u Podšpilju misu je vodio biskup Slobodan Štambuk. Blagoslavljen je križ sa razapetim Isusom, koji je postavljen u povodu sto godina od osnutka Župe Podšpilja.





četvrtak, 7. rujna 2017.

Predstavljanje knjige "Župa Podšpilje"


Večeras je, u zadružnom domu, u Podšpilju predstavljena knjiga "Župa Podšpilje" autora Gorana Mladinea i Ivice Huljeva, u povodu stote obljetnice osnutka. Knjiga je podijeljena u dva dijela: "Župa i crkva  u Podšpilju", koji je pisao Ivica Huljev i "Podšpilje: ljudi, prostor i običaji" koji je napisao Goran Mladineo. Uvod je napisao župnik don Ivo Mardešić. Ovo je prva knjiga o Podšpilju i zametak novih knjiga o viškim selima. Nove fotografije snimio je Stjepan Tafra, a prijelom je radila Maja Bošković. Prigodne crkvene pjesme izvela je klapa "Liket".







nedjelja, 3. rujna 2017.

Kišaa!


Napokon je pala kiša i na otoku Visu. Nakon par mjeseci suše. Dubravko Vojković izmjerio je da su u Brgujcu pale 22 litre. Padala je i tuča, pa ćemo tek vidjeti da li je bilo i štete. 
Temperatura je i do deset stupnjeva manja, u 10 sati bilo je 20 stupnjeva C.

subota, 2. rujna 2017.

Jematva


Ove će godine jematva biti slaba. Prvo je loza prozebla, pa grad i na kraju čitavo ljeto bez kiše. U prosjeku, ubrati će se za trećinu manje grožđa. 
Prošla mi je godina bila odlična, a ove sam godine ubrao nešto manje od osam kvintala kuća, slador mošta je oko 18 % i oko 150 kg plavca, slador oko 20 %. Puno truda za malo.