Večeras je u Visu održana promocija broja 80. Hrvatske zore, glasila Ogranka Matice hrvatske u Visu. Uskrsni broj Hrvatske zore opet je pun članaka iz kulture, znanosti i iz života Višana. Posebno raduje što i mladi, ravnopravno, sudjeluju sa svojim prilozima.
O otoku Visu, ali i ne samo o Visu, polemično, ali i tolerantno. Vis-à-vis na engleskom znači "s obzirom na" ili "u odnosu na". Vis-à-vis, na francuskom uobičajeno znači "licem u lice". Uvijek ZA ili PROTIV djela, nikad za ili protiv osoba.
utorak, 30. travnja 2019.
ponedjeljak, 29. travnja 2019.
Natječaji za zakup poslovnog prostora (veterinarska ambulanta itd)
Grad Vis raspisao je javni natječaj za zakup poslovnog prostora u Donjem Samogoru za veterinarsku ambulantu, za preradu i konzerviranje ribe, te za skladište. Detaljnije na stranici grada Visa.
petak, 26. travnja 2019.
Natječaj za prodaju nekretnina
Grad Vis raspisao je javni natječaj za prodaju nekretnina. Uglavnom građevinskog zemljišta na području Rukavca, a točno što i gdje imate na linku, koji vodi na stranicu grada Visa.
četvrtak, 25. travnja 2019.
Križ
Nakon dvije godine, opet sam Uskrsne blagdane proveo u Križu. Gore na fotografiji je crkva sv.Križa, a dole tradicionalna, drvena, kuća Moslavine.
srijeda, 24. travnja 2019.
utorak, 23. travnja 2019.
Dan Grada Visa
Višankama i Višanima čestitam Dan grada, u godini u kojoj HDZ prodaje poluotok koji se zove po zaštitniku grada sv. Jurju.
petak, 19. travnja 2019.
Paunovo oko u viškim maslinicima
Hrvoje Mratinić, Savjetodavna služba, dao je na analizu lišće masline radi utvrđivanje zaraze na paunovo oko. Rezultati su zabrinjavajući, ima maslinika kod kojih je utvrđena zaraza od 30, 40 pa do 50 posto. Ja sam sa 10 posto zaraženih listova na zadovoljavajućoj razini.
Ako primijetite zarazu tretirajte sa Stobyem ili Nativom, nikako sa bakrenim preparatom, da Vam ne otpada lišće koje je, iako bolesno, još uvijek u funkciji. Stroby i Nativo ujedno i lijeće, dok su bakreni preparati preventivni.
četvrtak, 18. travnja 2019.
Geopark Viški Arhipelag
Geopark Viški Arhipelag primljen je u UNESCO-vu Svjetsku mrežu geoparkova. U Hrvatskoj je još samo geopark Papuk. Više o viškom geoparku imate na njegovoj stranici.
Ja sam od prošle godine partner Geoparka, pa pozivam i Vas da nam se pridružite.
Ja sam od prošle godine partner Geoparka, pa pozivam i Vas da nam se pridružite.
Stiniva cca 1925.
srijeda, 17. travnja 2019.
Stela, grablje III
Svako jutro, Stela napeto dežura, da je slučajno ne povedem u maslinik. A onda ispod masline i hrče. A ja je vodim da pazi na grablje, jer ne mogu orezivati masline i paziti na njih. I danas opet skeč. U masliniku imam navodnjavanje, a kad sam grabljao prokletinje su ciljale drito gumu i uspješno je, naravno, probušile. E, a mogle su ih falit.
Ako ovih dana, čujete da neko reklamira knjigu o dogodovštinama iz maslinika, nemojte je kupiti. Već ste je ovdje pročitali.
Ako ovih dana, čujete da neko reklamira knjigu o dogodovštinama iz maslinika, nemojte je kupiti. Već ste je ovdje pročitali.
ponedjeljak, 15. travnja 2019.
Grablje II
Nekidan, pisao sam o grabljama, a što su mi danas skrojile.... ne može čovjek povjerovati. Grabljam i trpam maslinove grančice u prikolicu. U jednom momentu, sine mi da mobitel nije davno zvoncao, pogledam gdje je i nema ga. Prođi maslinikom sto puta gore dole, ali mobitela nigdje. I sve pogledavam grablje, one su mi sumnjive. A nećeš ti mene....., u auto, pa doma. Kažem majci: zovi me za pet minuta i nazad u maslinik. I stvarno: zvrrrrr, ali gdje? Čujem ga kako zvonca iz neke dubine, u prikolici je. Ali naravno, kurve grablje strpale su ga na dno. Pa opet granje vani-unutra.
I to nije sve. Bijesan, bacio sam grablje u travu i sad ih ne mogu naći. Našle su zato one mene. Ugazim na njih i puf...držalo ravno u čelenku. Srećom, dobro sam prošao, samo kvrga na čelu. Ako ovih dana čujete helikopter, ne pitajte se tko je. Ja sam. Šalje me dr. Đorđević, jer ovaj put nisam dobro prošao u srazu s grabljama.
nedjelja, 14. travnja 2019.
Cvjetnica
Cvjetnica je. Dan kad se sjećamo ulaska Isusa u Jeruzalem. Dočekalo ga je mnoštvo, a stvarno prepoznala samo djeca. Kao i danas, kad ga mnogi ne prepoznavaju, iako se u Njega zaklinju.
Misu u Velo Selo vodio je don Ivica Huljev.
petak, 12. travnja 2019.
Predavanje o Issi u Zagrebu
Isa (Issa), otočni je grad i najznačajnija grčka kolonija u Hrvatskoj, čije se utemeljenje vezuje uz kolonizatorsku djelatnost Dionizija Starijeg početkom 4. st. pr. Kr. Utemeljena je u samom središtu Jadrana, na uvijek važnoj strateškoj točki, otoku Visu.
Od samog početka Isa je svestrano razvijala i produbljavala trgovačke veze s lokalnim ilirskim stanovništvom. Svoju političku i gospodarsku aktivnost posebice usredotočuje na središnji dio Jadrana, a to se ogleda u osnivanju njenih podkolonija. Prvo osniva koloniju nepoznata imena na brežuljku Koludrt u Lumbardi, u prvoj polovini 3. st. pr. Kr., o čemu nam je ostala kao svjedok znamenita Lumbardska psefizma. Nakon ove, osniva Tragurij i Epetij, današnji Trogir i Stobreč krajem 3. st. pr. Kr.
Sredinom I st. pr. Kr., u građanskome ratu između Pompeja i Cezara, Isa se svrstava na stranu Pompeja. Nakon bitke kod otoka Šćedra (Taurus) između Oktavija, Pompejevog zapovjednika i Vatinija, zapovjednika Cezarove flote, u kojoj je Oktavije poražen, Vatinije s flotom otplovljava u Isu, gdje mu Isejci, svjesni da se ne mogu oduprijeti, predaju suverenost. Ovim činom Isa je 47. g. pr. Kr., izgubila svoju samostalnost i nekoć samostalni polis ulazi u zagrljaj moćne Rimske republike. Gubitkom samostalnosti Isa je izgubila svoje gradove i trgovišta na kopnu i otocima.
Predavač:
Mr. sc. Boris Čargo radi kao muzejski savjetnik priručne zbirke i lokaliteta Issa u Arheološkom muzeju u Splitu. Voditelj je sustavnih arheoloških istraživanja rimskih termalnog kompleksa Isse, helenističke i rimske nekropole i stambene arhitekture iz helenističkog i rimskog razdoblja antičke Isse, jednog od najstarijih urbanih središta u Hrvatskoj.
AMZ
AMZ
četvrtak, 11. travnja 2019.
Crtica o agrarnoj reformi na Visu
Moj nono, pok. Ante Vojković (kao i drugi Višani), obrađivao je, kao težak, zemlju u vlasništvu drugih. Prihod je pripadao njemu, a vlasnicima je plaćao dogovorenu rentu. Vlasnici su u njegovu bilježnicu upisivali primljene iznose rente. A po agrarnoj reformi, odnosno po zakonu od 1931. godine, zemlja je pripala njemu. Zemlju su težaci dobivali besplatno, a vlasnike je isplaćivala država, putem obveznica.
utorak, 9. travnja 2019.
subota, 6. travnja 2019.
Marinković spaja!
Večeras je u gradu Visu održana manifestacija Marinković nas spaja 2019. Sudjelovale su srednje škole: Prva gimnazija-Varaždin, Peta gimnazija (Vladimir Nazor)-Split, Gimnazija L.Vranjanina-Zagreb, Ekonomsko-birotehnička škola-Split i A.M. Karamaneo-Vis.
Dr.sc. Dragica Dujmović-Markusi održala je predavanje: "Dijalog sa tradicijom u "Kiklopu".
Dr.sc. Lana Molvarec govorila je o: "Čitati "Kiklopa" danas: što nam književnost može reći o životu?"
Filmski kritičar Tomislav Čegir govorio je o filmu "Kiklop".
Srednjoškolci su izvodili monologe iz "Kiklopa".
petak, 5. travnja 2019.
srijeda, 3. travnja 2019.
Grablje
Guštam u masliniku, ali mrzim grabljati. Nema šanse da grabljam kako ja hoću, nego kako grablje žele. Nikako pokupiti grančicu koju želim, ali zato ode nazad pola onog što si pokupio. Ako slučajno zapuše, ono što si pokupio kod jedne ode ispod druge masline. Pola vremena provedem otpetljavati grančice koje su zaplele o grablje. Kad nosim grane pola ih ispadne. Ako me tko traži, ovih dana, slijedite tragove maslinovih grančica.
Grablje su sigurno izmislile četničko-udbaške horde, da napakoste nama pravima Hrvatima. Tako mi Glasnovića! Pogledajte dole koje su boje, zna se!
ponedjeljak, 1. travnja 2019.
Viški stari mlin za masline
Braća Vid i Nikola Baržić sačuvali su, pri Kunjaninovo, stari mlin za masline. U kamenu izdubeni prostor stavile bi se masline, a onda su se zaobljenim kamenom gnječile. Smjesa bi se stavila u jutenu vreću, u vreću bi se ulijevala vruća voda, a voda i maslinovo ulje cijedilo bi se u posudu. Maslinovo ulje pliva na vodi, pa se kacijolom vadilo i čuvalo u kamenicama.
Pretplati se na:
Postovi (Atom)