O otoku Visu, ali i ne samo o Visu, polemično, ali i tolerantno. Vis-à-vis na engleskom znači "s obzirom na" ili "u odnosu na". Vis-à-vis, na francuskom uobičajeno znači "licem u lice". Uvijek ZA ili PROTIV djela, nikad za ili protiv osoba.
subota, 28. svibnja 2011.
srijeda, 25. svibnja 2011.
Skupština Udruge maslinara i uljara otoka Visa
Večeras je u Podstražju održana skupština Udruge maslinara i uljara otoka Visa. Usvojen je program rada i financijski plan udruge. Konstatirano je da se povećao broj članova, te da je potrebno da što veći broj maslinara puni ulje u boce sa etiketom, jer vrijeme prodaje ulja u plastičnoj ambalaži nepovratno prolazi. Dogovoreno je da se nastavi sa aktivnostima radi osiguranja prostora za rad udruge. Prisutni su upoznati da je Teo Vojković, ovlašteni projektant, besplatno izradio projekt preuređenja ex škole u Podstražju u prostor udruge. Jurica Fadić, Hrvatska poljoprivredna komora, upoznao je prisutne o aktivnostima na praćenju štetnika u maslinicima, te o poticajima i uvođenju digitalnog katastra maslinika. Srećko Roki, direktor PZ Podšpilje, odgovarao je na upite maslinara o radu uljare, te je kao podpredsjednik udruge "Vino Visa" naglasio potrebu da se Udruga vinogradara i vinara preustroji u savez udruga.
utorak, 24. svibnja 2011.
Prvi ovogodišnji ulov ribe
Večeras smo ja i Zvonko Kovač prvi put ove godine umočili udice. I ulov nije loš. Koja je ovo koalicija, jedini HDZ-ovac i laburista na jugoistoku otoka Visa skupa gredu na more. Sigurno bolja nego ona neprincipijelna koalicija HDZ i HNS u Gradskom vijeću Grada Visa. Ona za koju oni kažu da ne postoji. A postoji. Valjda je se srame. I imaju zašto.
Novi viški direktori
Turističko vijeće Grada Visa za novog direktora Turističkog ureda izabralo je Ivu Fiamenga, uz pokusni rad od šest mjeseci. Direktor novoosnovane poljoprivredne zadruge "Hrvatski otočni proizvod", čije bi sjedište trebalo biti na otoku Visu, je Velimir Mratinić.
petak, 20. svibnja 2011.
Veća komunalna naknada (kako kome)
Počela su, u Gradu Visu, pristizati rješenja sa većom komunalnom naknadom. To me podsjetilo kako su gradski vijećnici na istoj sjednici povećali cijenu komunalne naknade i plaću gradskih službenika. Iz komunalne naknade se ne mogu financirati plaće, ali iz proračuna se, osim plaća, može financirati i komunala. Pa više novca za plaće, manje za komunalnu infrastrukturu. Možda se plaća i trebala povećati, ali kada na Visu gotovo da i nema privrede povećavati plaće gradskim službenicima, dok se istovremeno povećava komunalna naknada i nije najmudriji potez. A da gradski vijećnici znaju povećavati vidi se i iz toga što i sebi povećavaju. Najprije su donijeli odluku da im pripada mjesečna paušalna naknada od 300 kuna bruto za prisustvo na sjednicama gradskog vijeća, pa su to promijenili na 300 kuna bruto po održanoj sjednici. Jer, ponekad na mjesec ima i više nego uobičajena jedna sjednica gradskog vijeća. Njihov pregalački rad za svekoliki javni interes nema cijene, ali neka se nađe, barem za komunalnu naknadu.
srijeda, 18. svibnja 2011.
Slab let maslinovog moljca
Hrvatska poljoprivredna savjetodavna služba, Ispostava Vis, u suradnji sa Zavodom za zaštitu bilja utvrdila je na području otoka Visa slab let maslinovog moljca. Prije deset dana na području Zlo polja u lovku su uhvaćena tri moljca, a na području Podstražja 18 moljaca. Prije par dana na području Zlo polja uhvaćeno je 7, a na području Podstražja 23 moljca. Postoji trend povećanja, ali radi se sve isto o slabom letu moljca pa se za sada ne treba provoditi zaštita. O kakvim se relacijama radi vidljivo je i iz toga što je prije deset dana na području Kaštela uhvačeno više od 40 moljaca, a na području Istre više od od 100 moljaca.
Praćenje moljca nastaviti će se i dalje.
Praćenje moljca nastaviti će se i dalje.
subota, 14. svibnja 2011.
Šišmiš
Šišmiš. Nakon niz godina uspio sam ga napokon snimiti. Jedini je sisavac koji leti. Izuzetno je korisna životinjica, zakonom zaštićena, koja tijekom noći zna pojesti i preko 600 komaraca. Koji je to prirodni istrebljivač tigrastih komaraca. Uništava štetnike na poljoprivrednim kulturama, pa ga zovu i "biološki pesticid". Da mi je koje leglo zaposliti u masliniku da uništava maslinovog moljca, maslinovu muhu i druge štetnike.
petak, 6. svibnja 2011.
Spomenik sv. Jurja na viškoj rivi
Ante Ilić pokrenuo je lipu inicijativu da se na viškoj rivi postavi spomenik sv. Jurja, zaštitnika Grada Visa.
I ja sam svojim potpisom podržao postavljanje spomenika, ali bi isto volio da se negdje ukleše ono čuveno: tuđe nećemo, svoje nedamo (bez političkih konotacija). Samo bojim se da se to neće dogoditi dok su na vlasti ovi "via Remetinec", jer im je tuđe previše drago.
srijeda, 4. svibnja 2011.
Konferencija o zemljopisnim oznakama
Županija splitsko-dalmatinska je u Dugopolju, u hotelu Katarina, organizirala konferenciju o zemljopisnim oznakama. Sudionike su pozdravili dr.sc. Jelena Đugum, ravnateljica Uprave za sigurnost i kavkoću hrane, Visko Haladić dožupan, Zlatko Ževrnja, načelnik općine Dugopolje i Ivan Udovičić, županijski pročelnik za gospodarstvo.
Oznaka zemljopisnog podrijetla je naziv regije ili mjesta koji se rabi za označavanje proizvoda ili usluge koji odatle potiću te koji imaju određenu kavkoću, ugled ili koje drugo svojstvo što se pripisuje tom zemljopisnom podrijetlu i čija proizvodnja i/ili obrada i/ili priprema odvija u određenom zemljopisnom području.
Oznaka izvornosti od oznake zemljopisnog podrijetla razlikuje se u tome što je kod izvornosti naglašeno da je proizvod ili usluga bitno ili isključivo nastala pod utjecajem posebnih prirodnih i ljudskih čimbenika određene zemljopisne sredine.
Žig je razlikovni znak koji služi za identifikaciju određenih proizvoda ili usluga kao onih koji potječu od određenog poduzetnika (fizičke ili pravne osobe).
Put do usvajanja oznake zemljopisnog podrijetla ili oznake izvornosti je dug (najmanje tri godine) i skup te se na dobivanje takve oznake mogu odvažiti samo "veliki" poduzetnici.
Za "male" poduzetnike i obiteljska poljoprivredna gospodarstva primjerenije je zaštita intelektualnog vlasništva putem individualnog žiga, a za udruge putem zajedničkog žiga.
ponedjeljak, 2. svibnja 2011.
Prvi Sabor Hrvatskih laburista-Stranke rada
Praznik su rada hrvatski laburisti proveli svečano i radno. U Zagrebu, u dvorani "Histriona", održan je prvi Sabor Hrvatskih laburista-Stranke rada. U dvorani su se najčešće čule riječi: laburisti nisu isti, laburisti su čisti. I dokle bude tako stranka, koja u nepunih godinu dana ima već preko 3.500 članova, 11 županijskih ogranaka i preko 75 općinskih i gradskih podružnica, dalje će rasti prepoznata od svih koji žive od svog rada, minulog rada i onih koji bi radili, a nemaju posla. Sabor se odvijao pod motom: glas za laburiste je spašen glas. Za predsjednika je, ponovno, izabran Dragutin Lesar.
Ujedno, svim višanima želim sretan dan Grada Visa.
Pretplati se na:
Postovi (Atom)